Laboratorij za diagnostiko bolnišničnih infekcij in nadzor sterilnosti (BOL)
Vsi laboratorijiDejavnosti laboratorija
V laboratoriju opravljamo preiskave nadzornih kužnin za odkrivanje nosilcev proti meticilinu odpornih sevov bakterije Staphylococcus aureus ‒ MRSA. Uporabljamo klasično bakteriološko metodo kultivacije in izolacije patogena na osnovnih in kromogenih gojiščih in testiranje občutljivosti za antibiotike (skladno s standardom EUCAST), ki je tudi edina primerna metoda za nadzor uspešnosti dekolonizacije. Z molekularnimi tipizacijskimi metodami ugotavljamo sorodnost izolatov S. aureus, kar omogoča raziskave izbruhov. Z aktivnim obveščanjem naročnikov o novih koloniziranih bolnikih ter z uvajanjem novih metodologij za dokazovanje in molekularno opredelitev izolatov MRSA sodelujemo pri skupnih prizadevanjih za zmanjševanje okužb z omenjenim bolnišničnim patogenom.
Prav tako izvajamo sanitarno-bakteriološke preiskave in odvzeme vzorcev bolnišničnega okolja in osebja. V dogovoru z naročnikom redno (vsaj enkrat letno) opravljamo vzorčenje površin in zraka v bolnišničnem okolju ‒ v operacijskih dvoranah in bolniških sobah s kontroliranim prezračevanjem. Izvajamo tudi sanitarno-bakteriološke preiskave izpirkov in površin fleksibilnih endoskopov ter okolja endoskopirnic skladno s smernicami ESGENA. Vzorce za sanitarno-bakteriološke preiskave odvzemamo tudi ob epidemioloških indikacijah ter občasno v učne namene. Tesno sodelovanje s higiensko-epidemiološko službo Kliničnega centra Ljubljana, Onkološkega inštituta in drugih ustanov je tako ključnega pomena za ustrezno vrednotenje rezultatov vzorčenja in uspešno delo laboratorija.
V laboratoriju opravljamo tudi preiskave na sterilnost skladno z Evropsko farmakopejo. Vzorce raztopin, različnih tekočin, gojišč, bioloških materialov za presaditev, enteralne, parenteralne hrane in razkužil v uporabi testiramo s klasično metodo z neposrednim zasejanjem ali membransko filtracijo vzorca. Preiskava traja 14 dni. Izvajamo tudi preiskave na sterilnost z avtomatizirano metodo v hemokulturnem sistemu BD Bactec FX (Becton Dickinson). S to metodo testiramo vzorce popkovne krvi po obdelavi za globoko zamrzovanje, suspenzije celic in različnih gojišč poslane v ustreznih hemokulturnih stekleničkah. Prednost testiranja v hemokulturnih sistemih v primerjavi s klasičnimi metodami, je v tem, da je sistem zaprt in avtomatiziran zato je čas inkubacije krajši (7 dni).
Testiramo tudi vzorce bioloških indikatorjev v okviru biološke kontrole postopkov sterilizacije.
Splošni podatki
Vodja laboratorija:
strok. sod. dr. Nataša Švent – Kučina, dr. med., spec. klin. mikrobiol.
Sodelavci:
Maruša Borisov, univ. dipl. mikr.
asist. Romina Kofol, univ. dipl. mikr.
Eva Mežnar, mag. mikrobiol.
Jasna Progar, univ. dipl. mikr.
Nuša Ražman, mag. mikrobiol.
Telefon:
01 543 74 30