Pedagoška dejavnost
Doc. znan. sod. dr. Miša Korva, univ. dipl. mikr.
Strokovna dejavnost
- vodja Laboratorija za diagnostiko zoonoz in laboratorija WHO (WHO)
- vodja Laboratorija za diagnostiko COVID-19 (COV)
- vodja Laboratorija tretje stopnje biološke varnosti (BSL3+)
Pedagoška dejavnost
- Predavateljica, docentka Katedre za mikrobiologijo in imunologijo
Raziskovalna dejavnost
- šifra raziskovalke: 30696
Bibliografija
Kratek življenjepis
Doc., znan. sod., dr. Miša Korva, se je takoj po zaključenem študiju Mikrobiologije na Biotehniški fakulteti na Univerzi v Ljubljani zaposlila kot mlada raziskovalka na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete in se ob tem vključila v raziskovalno, strokovno in pedagoško delo. Leta 2011 je uspešno zaključila podiplomski študij Biomedicine na Biotehniški fakulteti v Ljubljani in doktorirala iz področja mikrobiologije, z zagovorom doktorske disertacije z naslovom: “Vpliv genetske variabilnosti v HLA lokusu in hantavirusnega tipa na patogenezo hemoragične mrzlice z renalnim sindromom”. Istega leta je pridobila naziv asistent in se zaposlila v raziskovalni skupini Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo: »Odnosi parazitskega obstajanja« (0381-029). Leta 2015 je bila izvoljena v naziv znanstveni sodelavec, leta 2021 pa v naziv docent, ko je postala tudi vodja Laboratorija za diagnostiko COVID-19. Leta 2023 je prevzela tudi vodenje Laboratorija za diagnostiko zoonoz. Vodi tudi visoko usposobljeno intervencijsko ekipo IMI-MF, za hiter odziv na bioteroristične grožnje in dokazovanje najbolj nevarnih patogenov. Njeno glavno področje dela predstavljajo raziskave na področju imunopatogeneze hemoragičnih mrzlic, razvoj molekularnih diagnostičnih metod in postopkov za delo v laboratoriju 3. stopnje biološke varnosti. Poleg tega se ukvarja tudi z izolacijo in tipizacijo porajajočih se virusov, vpeljavo najnovejših in najučinkovitejših metod za odkrivanje nalezljivih bolezni in za spremljanje zdravljenja bolnikov.
Aktivna je tudi pedagoško, na Katedri za mikrobiologijo in imunologijo MF UL, kjer sodeluje pri vajah in predavanjih na Biotehniški fakulteti, Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, na Fakulteti za farmacijo, ter na Medicinski fakulteti. V sklopu svojega pedagoškega dela je mentorica in so-mentorica pri več magistrskih nalogah ter mentorica mladim raziskovalcem doktorskega študija 3. bolonjske stopnje.
Leta 2014 je sodelovala v misiji Svetovne zdravstvene organizacije (WHO/GOARN) in Evropskega mobilnega laboratorija v okviru diagnostike in obvladovanju izbruha virusa Ebola v Gvineji, Zahodna Afrika. Leta 2015 je opravljala raziskovalno delo v laboratoriju 4. stopnje biološke varnosti na inštitutu Bernhard-Nocht-Institut für Tropenmedizin, Hamburg, Nemčija. Od leta 2016 je članica Posvetovalne skupine za področje nalezljivih bolezni, ki pomenijo visoko tveganje za javno zdravje v primeru vnosa v našo državo (PSVNB). Od leta 2022 je predstavnica Slovenije v Evropskem združenju za klinično virologijo (European Society for Clinical Virology Council Member for Slovenia). Med pandemijo COVID-19 je bila ključna za vpeljavo prve diagnostične molekularne metode in avtomatiziranih molekularnih sistemov za dokaz virusa SARS-CoV-2. Sodelovala je tudi pri izolaciji in karakterizaciji virusa SARS-CoV-2 v Sloveniji, kot tudi pri vpeljavi in razvoju postopkov za spremljanje genetskih različic virusa SARS-CoV-2 v realnem času ter pri vzpostavitvi skupine za sekvenciranje naslednje generacije.
Je avtorica in soavtorica več kot 90. izvirnih in preglednih znanstvenih člankov (SCI), objavljenih v mednarodnih revijah. Leta 2014 je kot soavtorica sodelovala v objavi članka v reviji New England Journal of Medicine z naslovom: »Zika virus associated with microcephaly«, v katerem so z ekipo raziskovalcev prvi na svetu, dokazali povezavo med virusom zika in mikrocefalijo pri dojenčkih. Za svoje delo je prejela več nagrad, dvakrat nagrado za Najodmevnejši raziskovalni dosežek UL (leta 2014 in 2016), nagrado predsednika RS »Jabolko navdiha« (leta 2016), zlato plaketo UL za raziskovalne in diagnostične dosežke v epidemiji COVID-19 (leta 2022) in Joel M. Dalrymple Award za delo na področju hantavirusov in hemoragične mrzlice z renalnim sindromom (leta 2023).
(Nazadnje posodobljeno: oktober 2024)
Kontakt
E: misa.korva@mf.uni-lj.si
T: 01 543 74 55