Raziskovalna dejavnost
Strokovnjaki na IMI so vključeni v različne raziskovalne projekte: nacionalne, bilateralne, evropske in mednarodne. IMI je del različnih mrež in sodelovanj.Tekoči projekti
Tekoči projekti
Razvijanje znanja, povezanega z diagnostiko in obvladovanjem bolezni, ki jih povzroča Pneumocystis (Delve-into-Pneumocystis)
Gliva Pneumocystis jirovecii je oportunistični patogen, ki povzroča pnevmocistično pljučnico (PCP) pri imunokompromitiranih bolnikih. Človek je njen …
Depresija, samomor in proteinopatija: pojasnjevanje razmerja med agregacijo in patološkim razvojem (DeSPERADo)
Velika depresivna motnja (MDD) je eden najpogostejših vzrokov invalidnosti v Evropi, medtem ko je samomor glavni vzrok nasilne smrti med mladimi odraslimi. MDD …
EVORA – European Viral Outbreak Response Alliance (EU project)
Pandemija COVID-19 je izpostavila pomen pripravljenosti EU na izbruhe virusov. Raziskovalne infrastructure (RI) imajo pomembno vlogo pri podpori javnega zdravja, inovacij in raziskav, vendar je njihov vpliv omejen, če delujejo samostojno. Projekt …
ZOE – Zoonoses Emergence across Degraded and Restored Forest Ecosystems (EU Project)
Štiriletni projekt ZOE preučuje povezave med degradacijo ekosistemov, izgubo biotske raznovrstnosti in pojavom zoonotskih bolezni. Projekt se osredotoča na tropska žarišča biotske raznovrstnosti in regije zmernega pasu z zgodovino degradacije ter uporablja različne analize. Ocenjevanje …
NADZOR PRENAŠALCEV VEKTORSKO PRENESNIH PATOGENOV V SLOVENIJI / MONITORING OF VECTOR-BORNE PATHOGENS IN VECTORS IN SLOVENIA
Sodelujoči bodo izvajali terenski monitoring komarjev in klopov, hkrati pa bodo z modernimi diagnostičnimi pristopi preučevali patogene v prenašalcih. Nadzor nad prenašalci in patogeni je ključen v spreminjajočem se okolju, ki ga zaznamujejo podnebne spremembe in človekov vpliv …
Konsolidacija in integracija sekvenciranja celotnega genoma v rutinski monitoring v Sloveniji / Consolidation and Integration of Whole Genome Sequencing (WGS) into Routine Surveillance in Slovenia
Na IMI kot pridruženi člani sodelujemo v delovnem paketu 2, kjer bomo nadaljevali nacionalno spremljanje SARS-CoV-2 v realnem času ter odkrivanje znanih in novih različic SARS-CoV-2. Cilj delovnega paketa je omogočiti vzdržno nadaljevanje monitoringa SARS-CoV-2 v Sloveniji …
Karakterizacija virusnih podvrst in mutacijskega podpisa virusa SARS-CoV-2 pri imunsko oslabelih bolnikih / Characterization of SARS-CoV-2 minor variants and mutational signatures in immunocompromised patients
Cilj predlaganega projekta je pridobiti boljše razumevanje biološkega mehanizma, ki omogoča virusu SARS-CoV-2 dolgotrajno okužbo in podrobno razumevanje posledic dolgotrajne okužbe za bolnika in družbo. V predlaganem projektu bomo združili različne mikrobiološke metode …
Izhodišča za vzpostavitev sistema za identifikacijo in izmenjavo meroslovnih potreb na področju biokemijske analitike (Met4Lab)
Namen projekta je identifikacija meroslovnih potreb na področju kemije, biologije in medicine in pridobitev podatkov o primerljivosti laboratorijev. V ta namen bodo v okviru projekta organizirane delavnice in anketa ter medlaboratorijska primerjava rezultatov PCR. V projektu …
Preprečevanje, predvidevanje in zmanjševanje tveganja za bolezni, ki se prenašajo s klopi, z uporabo protokola DAMA / PRAGMATICK – Prevention, anticipation and mitigation of tick-borne disease risk applying the DAMA protocol
Akcija PRAGMATICK COST je namenjena razširjanju znanja in spodbujanju uporabe Stockholmske paradigme za predvidevanje in ublažitev tveganja bolezni, povezanega s prisotnostjo in širjenjem klopov in patogenov, ki jih prenašajo klopi, pod antropogenim pritiskom …
Blastocystis v okviru strategije Eno zdravje – Blastocystis under One Health (OneHealthBlastocystis)
Blastocystis je najbolj razširjen črevesni mikrobni evkariont, saj kolonizira vsaj milijardo ljudi. Novejše raziskave kažejo, da je zelo pogost tudi pri živalih. Velik delež gostiteljev tega mikroorganizma je brezsimptomnih. Kljub številnim raziskavam ostajajo mnenja o njegovi …
Emerging Viral Diseases-Expert Laboratory Network (EVD-LabNet)
EVD-LabNet je multidisciplinarna mreža strokovnih laboratorijev. Njen cilj je okrepiti evropske laboratorijske zmogljivosti in zmožnosti za odzivanje na porajajoče, ponovno porajajoče in vektorsko prenosljive virusne grožnje. Laboratoriji, ki so del mreže imajo temeljno in/ali translacijsko raziskovalne usposobljenost v virologiji …
Integrated Services for Infectious Disease Outbreak Research (ISIDORe)
ISIDORe, interdisciplinarni projekt, ki ga koordinira ERINHA, financira program evropske komisije Obzorje-Evropa prek inkubatorskega razpisa HERA in vključuje vse ključne evropske raziskovalne infrastrukture in mreže za raziskave življenjskih ved, pa tudi tiste v družbenih vedah. ISIDORe, interdisciplinarni projekt, ki ga koordinira …
Strengthened International HeAlth Regulations and Preparedness in the EU (SHARP)
Cilj skupnega ukrepa SHARP je okrepiti pripravljenost EU na resne čezmejne grožnje zdravju in podpreti izvajanje mednarodnih zdravstvenih predpisov (2005). »SHARP« pomeni okrepljene mednarodne zdravstvene predpise in pripravljenost v EU (SHARP JA).
Epidemiologija sočasnih virusnih okužb v epidemiji covid-19
V okviru aplikativnega ciljnega raziskovalnega projekta smo preučili trenutno delovanje opozorilne mreže na primarnem nivoju, možnosti za ohranitev mrežnega načina spremljanja in prilagodili zbiranje podatkov novemu načinu dela. Cilj je prilagojen mrežni sistem za spremljanje gripe/gripi podobne bolezni in …
Imunopatogenetski dejavniki, ki so povezani s težjim potekom COVID-19
Covid-19 poteka večinoma z gripoznimi simptomi in znaki. Pri 80 % zbolelih bolezen poteka blago do zmerno, pri 15 % je potek hud in pri 5 % kritičen. Skoraj pri polovici kritično bolnih se bolezen konča s smrtnim izhodom. Najpomembnejši dejavnik tveganja za hujši potek bolezni je starost. V raziskavi nameravamo pri 100 bolnikih …
Epidemiologija, diagnostika, zdravljenje in preprečevanje COVID-19
Virus SARS-CoV-2 je povzročitelj bolezni COVID-19 o kateri so prvič poročali na Kitajskem konec leta 2019. Cilj te naloge projekta je usmerjen v pridobitev podatkov, ki bodo imeli neposreden vpliv na obravnavo bolnikov, dokazovanje okužbe pri le-teh, izbiro pravilnih kužnin za dokazovanje virusne okužbe in preprečevanje širjenja …
Klinični potek in izid Covid-19
Ciljni raziskovalni projekt (CRP)
Uporaba amnijske membrane za inovativno multimodalno zdravljenje bakterijskega cistitisa in raka sečnega mehurja: učinek njene protimikrobne, imunomodulatorne in protirakave aktivnosti
Izhodišče in predstavitev problema Amnijska membrana (AM) primarno zagotavlja primerno okolje za razvoj ploda. Ima številne lastnosti, ki so zaželene tudi v klinični praksi, in sicer: a) spodbuja celjenje ran b) preprečuje vnetje in brazgotinjenje, c) ima nizko imunogenost, …
Uporaba metagenomskega pristopa za odkrivanje povzročiteljev okužb osrednjega živčevja
Cilj predlaganega projekta je z metagenomskim pristopom odkriti neznane ali redke povzročitelje okužb osrednjega živčevja v Sloveniji in tako osvetlili patogenezo meningitisa, encefalitisa ali meningoencefalitisa. Raziskava bo doprinesla k razvoju novih smernic …
Mlečnokislinska fermentacija kot način obogatitve mikroalgne biomase z novimi nutrienti
Mikroalge predstavljajo dober vir hranil in bioaktivnih spojin in tako lahko prispevajo k zdravju ljudi. Trenutno se mikroalge na slovenskem tržišču pojavljajo v obliki prehranskh dopolnil (tablete, kapsule in tekočine). Njihova učinkovitost in izvor sta v splošnem neznana, kajti …
Poglobljena analiza vplivov dejavnikov povzročitelja in gostitelja pri akutni in kronični lymski boreliozi
Bolniki z lymsko boreliozo (LB) imajo številne bolezenske znake, ki se razlikujejo po resnosti in trajanju, ter nekatere zaplete, ki so lahko prisotni tudi po zdravljenju z antibiotiki. Največji klinični izziv pri LB so huda bolezen, kronična okužba in zapleti po zdravljenju, vendar …
PROGRAMSKA SKUPINA – ODNOSI PARAZITSKEGA OBSTAJANJA
Programsko skupino sestavljajo različni sklopi medicinske mikrobiologije, ki jih povezujejo raziskave molekularne epidemiologije, ekologije ter proučevanje genetskih značilnosti in patogeneze določenih mikroorganizmov s katerimi želimo prepoznati razširjenost patogenov ter njihovo genetsko in fenotipsko raznolikost.
Rotavirus Surveillance Network – EuroRotaNet
EuroRotaNet je mreža evropskih laboratorijev, ki sodelujejo v raziskavi o raznolikosti rotavirusnih genotipov, ki krožijo po vsej Evropi. Raziskava vključuje tako mestno, kot podeželsko okolje, in bo zajela najmanj tri zaporednih sezone pred uvedbo cepljenja in tri sezone po uvedbi cepljenja.
Standardising molecular detection methods to Improve risk assessment capacity for foodborne protozoan Parasites, using Cryptosporidium in ready-to-eat salad as a model (IMPACT)
Projekt IMPACT, ki ga je EFSA finančno podprla, bo s standardizacijo molekularnih metod na osnovi modelnega organizma, t. j. praživali iz rodu Cryptosporidium, in modelne podlage oz. matrike, t. j. za konzumiranje pripravljene solate, močno prispeval k približevanju …
Evropska mreža za parazite, ki se prenašajo s hrano – A European Network for Foodborne Parasites (Euro-FBP)
EURO-FBP z interdisciplinarnim OneHealth pristopom teži h koordinaciji raziskav in poenotenju diagnostičnih metod ter cenovno sprejemljivih kontrolnih orodij za nadzor nad okužbami, ki jih povzročajo s hrano prenosljivi paraziti, sledi globalnim trendom pojavljanja teh okužb …
Collaborative HIV and Anti-HIV Drug Resistance Network (CHAIN)
CHAIN je bil obsežni integracijski projekt, katerega cilj je bil učinkovit boj proti znanim in novim odpornim različicam HIV, s posebnim poudarkom na Vzhodni Evropi in močno prizadetih območjih Afrike. V projekt je bila vključena evropska mreža strokovnjakov na področju spremljanja odpornosti HIV, ki so v sklopu obsežnega projekta …
Molecular diversity of Epstein – Barr virus (MDEBV)
Raziskovalni cilji projekta vključujejo analizo genetske raznolikosti Epstein-Barr virus (EBV) in njenega možnega kliničnega pomena. Natančneje, določiti želimo razširjenost genotipov EBV 1 in 2 (z analizo genov EBNA-1 in EBNA-2) ter podtipov in podvariant (na podlagi analize genov LMP-1, Zp in BLLF1) pri bolnikih z infekcijsko …
Spremljanje primarne odpornosti HIV v sklopu ECDC
Protiretrovirusno zdravljenje je okužbo s HIV spremenilo v obvladljivo kronično stanje. Kljub temu je uspešnost zdravljenja odvisna od razvoja odpornih mutacij. Določene odporne različice HIV se lahko uspešno prenašajo, tako so lahko mutacije prisotne že pred samim začetkom zdravljenja, kar predstavlja primarno odpornost virusa …
Clinical and Translational Evaluation of Recurrent Respiratory Papillomatosis (CTERRP)
Konzorcij CTERRP (angl. Clinical and Translational Evaluation of RRP) obsega več kot 20 glavnih kliničnih in raziskovalnih centrov na področju RRP s celega sveta, ki so si zadali ambiciozen cilj združiti klinične in translacijske raziskave RRP v korist pacientov, njihovih družin, …
Primerjava izražanja genov v endometriju v času vgnezditvenega okna pri debelih ženskah s sindromom policističnih jajčnikov pred in po hujšanju z zdravili ali s spremembo življenjskega sloga
Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) je najpogostejša endokrinološka bolezen v reproduktivnem obdobju, ki jo spremljajo različno izražene reproduktivne in metabolne motnje. Namen projekta je z analizo transkriptoma endometrija pridobljenega v času vgnezditvenega …
Abbott RealTime High Risk HPV Assay Evaluation for Primary Cervical Screening – 3 years Follow up Slovenian Cohort Study
V preteklih letih je bilo objavljenih več študij, ki so dokazale učinkovitost HPV testiranja na visokorizične genotipe v okviru primarnega presejalnega programa za raka materničnega vratu. V raziskavo spremljanja okužb s HPV v priložnostnem vzorcu žensk starih …
Valid-Screen (Validation of PreCursor-M for enhanced Cervical (Pre)Cancer)
Metilacijska stopnja treh molekularnih markerjev (CADM1, MAL in miR124-2) naraste proporcionalno glede na stopnjo predrakavih sprememb materničnem vratu. PreCursor-M združuje te markerje v panelni PCR. Namen projekta VALID-SCREEN je bil klinično validirati PreCursor-M na petih različnih skupinah kliničnih vzorcev v štirih državah EU, …
CoheaHr – Comparing health services interventions for the prevention of HPV-related cancer
Na področju preprečevanja HPV- bolezni je bil do sedaj že dosežen pomemben napredek z razvojem in uvedbo cepljenja proti HPV in uvedbo presejalnega testiranja. V okviru projekta CoheaHr se je izvedla primerjava (stroškovne) učinkovitosti različnih evropskih strategij …
Vloga metilacije genov FAM19A4 in hsa-mir-124 pri napovedovanju prognoze nezdravljene cervikalne intraepitelijske neoplazije druge stopnje (CIN 2)
Cervikalna intraepitelijska neoplazija druge stopnje (CIN 2) spada med visoko tvegane predrakave spremembe na materničnem vratu, ne predstavlja pa neposredne predstopnje raka. Z raziskavo želimo ugotoviti vpliv stopnje metilacije dveh tumor supresorskih genov …
Epidemiološko spremljanje deleža s HCV okuženih nosečnic z nevezanim anonimnim testiranjem
Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo sodeluje pri raziskavi epidemiološkega spremljanja okužb s HCV, ki poteka v okviru naloge »Spremljanje, preprečevanje in obvladovanje okužbe s HIV, SPO in virusnih hepatitisov (HEP)«, ki jo koordinira Nacionalni inštitut za javno …
Spremljanje spreminjanja deleža slovenskih nosečnic z označevalci okužbe s SARS-CoV-2 z nevezanim anonimnim testiranjem
Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo sodeluje pri raziskavi oziroma sistemu epidemiološkega spremljanja z naslovom »Spremljanje spreminjanja deleža slovenskih nosečnic z označevalci okužbe s SARS-CoV-2 z nevezanim anonimnim testiranjem«, ki ga izvaja Nacionalni inštitut …
Odziv na HIV
V Sloveniji je prevalenca HIV nizka, nesorazmerno visoko pa je število okužb med moškimi, ki majo spolne odnose z moškimi (MSM). Program Odziv na HIV je nastal kot odgovor na epidemijo HIV med MSM v Sloveniji. Izvaja ga DIC Legebitra v partnerstvu z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Sofinancirata ga Ministrstvo za zdravje RS in Mestna občina Ljubljana.
RISCC – Risk-based Screening for Cervical Cancer
Projekt RISCC (Risk-based Screening for Cervical Cancer) je združil v multidisciplinarni konzorcij 11 partnerjev in s tem najbolj priznane raziskovalce na področju HPV. S projektom želijo partnerji izboljšati učinkovitost presejanja za raka na materničnem vratu v Evropi ter izboljšati udeležbo v programih presejanja.
Odnosi parazitskega obstajanja
Programska skupina obsega veliko število raziskovalcev, ki raziskujejo številna področja mikrobiologije in imunologije. Različne raziskovalne sklope povezuje tema o proučevanju odnosov med povzročitelji bolezni in gostiteljem, načini prenosa, naravnimi življenjskimi krogi mikroorganizmov in dejavniki, ki vplivajo na nastanek in potek bolezni ter zdravljenje.
Nadzor prenašalcev porajajočih se mikroorganizmov v Sloveniji
Med najučinkovitejše prenašalce porajajočih se patogenov uvrščamo različne vrste komarjev in peščenih muh. V okviru projekta bomo vzpostavili sistem nadzora, tako nad prenašalci kot tudi patogeni, ter vpeljali sodobne, občutljive diagnostične metode, ki so osnova za ugotavljanje pogostosti avtohtonih …
Vzpostavitev monitoringa prenašalcev vektorskih bolezni v Sloveniji
V okviru projekta bomo vzpostavili standardizirane postopke monitoringa komarjev in peščenih muh. Prenašalce bomo vzorčili na več lokacijah, vsa tri leta trajanja projekta ter jih določili do vrste natančno. Z vrhunskimi molekularnimi metodami bomo ugotavljali pogostost medicinsko pomembnih patogenov …
Infrastrukturni center za raziskave patogenih mikroorganizmov 3. stopnje biološke varnosti (IC BSL-3+)
Infrastrukturni center BSL-3+ predstavlja visoko-tehnološko rešitev za razvojno in raziskovalno dejavnost na področju dela z najnevarnejšimi mikroorganizmi, ki jih uvrščamo v 3. in 4. stopnjo biološke varnosti. Infrastrukturni program IC BSL-3+ predstavlja …
The European Virus Archive Global (EVA-GLOBAL)
EVA-GLOBAL je infrastrukturni projekt financiran s strani Evropske komisije, ki deluje na področju ohranjanja, proizvodnje, distribucije in opredelitve biološkega materiala na področju virologije. S tem namenom razvija EVA-GLOBAL metode, ki so neposredno pomembne za področje humane, živalske in rastlinske virologije, …
EVIDENT
Glavni namen projekta je, da bi izkoristili vzorce, zbrane med trenutno epidemijo virusa Ebole v Zahodni Afriki, in s sodobno, state-of-the-art metodologijo prišli do pomembnih spoznanj o celičnem in protitelesnem imunskem odzivu po okužbi z virusom Ebole, sproščanju citokinov in kemokinov v različnih fazah bolezni, razvoju mutacij in virulence virusa ter prenos virusa med bolniki.
European Network of Imported Viral Diseases – ENIVD
Številni virusni izbruhi v zadnjih letih so spodbudili ustanovitev Evropske mreže za diagnostiko uvoženih virusnih bolezni (ENIVD). Po številnih sestankih so univerzitetni klinični centri, državni zdravstveni oddelki in bolnišnice iz celotne Evrope postavili mrežo in se odločili sodelovati.
WHO-GOARN
Mreža GOARN deluje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije in je integriran sistem za globalno opozarjanje in ukrepanje ob izbruhih ali drugih zdravstvenih krizah. Sodelovanje članov temelji na prispevanju strokovnih in tehničnih virov za hitro opozarjanje, identifikacijo, potrditev in odziv ob izbruhu mednarodnega pomena. Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo sodeluje v mreži GOARN od leta 2001, ko je tudi uspešno posredoval ob …
European Mobile Laboratory Project (EMLab)
Projekt »Vzpostavitev mobilnih laboratorijev za povzročitelje bolezni 4 varnostne stopnje v kombinaciji s krepitvijo zmogljivosti v Podsaharski Afriki« bo okrepil prenos vrhunske tehnologije, diagnostike in visoko usposobljenih strokovnjakov iz Evrope v dežele Podsaharske Afrike v primeru izbruha nalezljivih bolezni.
EuroRotaNet
Rotavirus Surveillance Network Kratek opis projekta EuroRotaNet je mreža evropskih laboratorijev, ki sodelujejo v raziskavi o raznolikosti...
NoroNet
Noronet je neformalna mreža znanstvenikov v javnih zdravstvenih zavodov ali univerzah, ki si delijo virološke, epidemiološke in molekularne podatke o norovirusih. Cilj mreže Noronet je povečati znanje o geografskih in časovnih trendih pri pojavu in širjenju norovirusnih različic, …
CYSTINET
Evropska mreža za teniozo/cisticerkozo teži k izgradnji močnega in širokega multidisciplinarnega strokovno-znanstvenega sodelovanja, s katerim želi poglobiti znanje in razumevanje cisticerkoze in tenioze, bolezni, ki ju povzročata svinjska trakulja Taenia solium in goveja trakulja Taenia saginata.
Ugovor o naučnoistraživačkoj, obrazovnoj i poslovno-tehničkoj saradnji u cilju formiranje mreže istraživača radi izučavanja Lajmske bolesti u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji
Multilateralni projekt med Srbijo, Hrvaško in Slovenijo. Projekt podpira sodelovanje med raziskovalci treh držav na področju lymske borelioze.
Krepitev zdravja delavcev v zdravstvu
Namen projekta je opredeliti zdravstvena tveganja in delovne obremenitve (glede na lastnosti posameznika in njegovega delovnega mesta), ki povzročijo negativne učinke za zdravje in kvaliteto opravljanja dela pri zdravnikih z izrazitim časovnim preseganjem delovnih obremenitev in zaposlitvijo na več delovnih mestih.
Strokovno svetovanje in ukrepanje v primeru napada z orožji ali sredstvi za množično uničevanje ter s klasičnimi terorističnimi sredstvi
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) in Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, Medicinska fakulteta (IMI-MF) sodelujeta že od leta 2005 v smislu sofinanciranja organizacijskih in materialnih priprav intervencijske ekipe IMI-MF v primeru napada orožji …
Referenčni virološki laboratorij za mobilni biološki laboratorij Slovenske vojske
Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, Medicinska fakulteta (IMI-MF) je od leta 2015 referenčni virološki laboratorij za mobilni biološki laboratorij Slovenske vojske. S Slovensko vojsko sodelujemo pri razvoju in vpeljavi molekularnih in seroloških tehnik za dokaz medicinsko pomembnih virusnih okužb po Evropi in svetu …